MENU
Jesteś tutaj: Psychologia Jaki jest najlepszy czas na wizytę u psychoterapeuty

Jaki jest najlepszy czas na wizytę u psychoterapeuty

08:23, dnia 11 lipiec 2022r.
Kategoria:Psychologia
372
0

W jakim wieku należy skonsultować się z psychoterapeutą? Kiedy jest odpowiedni moment na wizytę u psychoterapeuty? Są to często zadawane pytania. Choć nie ma jednej odpowiedzi, postaramy się wyjaśnić podstawowe zasady szukania psychoterapii.

Czy psychoterapia jest odpowiednia dla dzieci i nastolatków?

Wielu rodziców nie ma pewności, jaki jest minimalny wiek dziecka, które może uczestniczyć w psychoterapii. Terapia może być prowadzona dla dzieci w wieku przedszkolnym już od 4 do 5 lat. Psychoterapia dla dzieci w wieku 1-4 lat różni się od terapii dla nastolatków czy dorosłych. Terapia w dużej mierze opiera się na zabawie, a terapeuta prowadzi dziecko w sposób, który pomaga mu pokonywać trudne sytuacje, rozwijać umiejętności społeczne i budować zdrowe poczucie własnej wartości. Terapia skupi się bardziej na rozmowie z dzieckiem i nauczeniu go, jak wyrażać emocje.

Kiedy dziecko lub nastolatek powinien zobaczyć psychologa (psychoterapeutę), to już inna kwestia. Oto najbardziej oczywiste oznaki, że dziecko powinno skonsultować się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego:

  • Lekarz, psycholog lub nauczyciel Twojego dziecka może zalecić wizytę u psychoterapeuty dziecięcego.
  • Niestabilność emocjonalna: Dziecko doświadcza wahań nastroju, jest drażliwe, a czasem wpada w złość.
  • Agresja wobec siebie lub innych (samookaleczenia).
  • Niewystarczająca pewność siebie, wycofywanie się z kontaktów społecznych, tendencja do lęku przed nowymi sytuacjami.
  • Trudności w nauce i problemy z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami w szkole
  • Możliwe, że dziecko przeżywa myśli o samobójstwie lub śmierci poprzez sposób, w jaki się zachowuje. Chociaż myśli samobójcze najczęściej występują u nastolatków, warto pamiętać, że czasami mogą ich doświadczać dzieci tak małe i starsze jak trzy lata.
  • Sytuacje, w których dziecko lub nastolatek przechodzi przez trudny okres, np. gdy jest w ciąży, urodziło się rodzeństwo itp. Zmiany w szkołach, narodziny rodzeństwa lub rozwód rodziców.

Ważne jest potwierdzenie, że wybrany przez Ciebie specjalista dla dziecka jest nie tylko doświadczonym psychologiem, ale również certyfikowanym psychoterapeutą dziecięcym. Absolwent 4-letnich studiów podyplomowych.

W jakim wieku należy zgłosić się po pomoc do psychoterapeuty?

Podobnie jak w przypadku dzieci, nie ma limitu wieku dla osób dorosłych. Do psychologa dla dorosłych można się jednak zgłosić w każdym wieku. Ważne jest, aby szukać psychoterapeuty, gdy przechodzimy przez duże zmiany w swoim życiu. Może to być czas, kiedy opuszczamy dom rodzinny, aby pójść na studia (zwykle we wczesnej dorosłości), kiedy urodziło nam się dziecko lub kiedy dzieci wyprowadzają się z domu. Zwykle ma to miejsce w wieku średnim. Psychoterapeuta może być również pomocny w radzeniu sobie z wydarzeniami traumatycznymi, takimi jak śmierć lub bliska śmierć bliskiej osoby.

Czy jesteś osobą dorosłą i potrzebujesz udać się do psychoterapeuty?

Być może zastanawiasz się, czy jest to właściwy czas na wizytę u psychoterapeuty. To popularne powiedzenie jest szeroko stosowane w środowisku psychologicznym. Wiele osób zastanawia się, czy ich problemy są zbyt poważne i czy będą w stanie "zająć miejsce dla naprawdę cierpiących". Psychoterapia nie leczy mniejszych lub większych problemów. Wszystko, co utrudnia Ci życie i wpływa na zdolność do dobrego funkcjonowania, jest czymś, czym warto się zająć. Psychoterapia może być stosowana w przypadku każdego problemu, niezależnie od tego, czy ma on przyczyny zewnętrzne np. Możesz mieć trudną sytuację rodzinną lub z przeszłości, z którą nadal trudno sobie poradzić, a także trudne emocje lub objawy w Twojej psychice.

Z psychoterapeutą powinieneś skonsultować się między innymi wtedy, gdy:

  • Jeśli czujesz się wyizolowany i potrzebujesz podzielić się swoimi uczuciami z kimś, kto jest wyrozumiały,
  • Czujesz się przygnębiony, niespokojny lub w jakimkolwiek innym stanie psychicznym, który Cię niepokoi.
  • Potrzebujesz wsparcia w dokonaniu zmiany życiowej (np. zakończenie związku).
  • Niska samoocena i kompleksy dotyczące swojego charakteru lub ciała.
  • Chcesz być asertywny oraz budować i podtrzymywać satysfakcjonujące relacje z innymi.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*